Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych - Sylwetka Olgi Tokarczuk.

Utworzono dnia 22.01.2020
Czcionka:

...Żyjemy w świecie, który sobie wymyślamy. Ustalamy sobie, co jest dobre, a co nie, rysujemy mapy znaczeń... A potem całe życie zmagamy się z tym, cośmy sobie wykoncypowali. Problem polega na tym, że każdy ma swoją wersję, i dlatego tak trudno się jest ludziom porozumieć…”

„Prowadź swój pług przez kości umarłych”

„ W istocie świat składa się ze słów, które raz powiedziane, roszczą sobie odtąd pretensje do wszelkiego porządku i wszystko wydaje się dziać pod ich dyktando,wszystko im podlega. Działa każde najpospolitsze przekleństwo, każde wypowiedziane słowo.

„ „Księgi Jakubowe”

 Niekwestionowane odkrycie w polskiej literaturze ostatnich lat, pisarka ceniona i przez krytyków i przez publiczność. Wielbicielka Junga, znawczyni filozofii i wiedzy tajemnej,

Nie chce być celebrytką. Dużo czasu spędza w podróży, ale tęskni za pisaniem, skupieniem, ciszą , jest popularna nie tylko w Polsce, ale i poza granicami. Jednak sukces jej nie zmienił. Każdy, kto miał okazję z nią rozmawiać, powtarza, że jest ciepłą, empatyczną, życzliwą osobą.

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie, dzieciństwo spędziła w Klenicy, wiosce, gdzie jej rodzice pracowali na Uniwersytecie Ludowym. Mama uczyła literatury i języka polskiego, tata prowadził bibliotekę, zajęcia z folkloru, teatr i zespół taneczny.

Studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała m.in. jako psychoterapeutka we Wrocławiu i Wałbrzychu. Obecnie Olga Tokarczuk mieszka we Wrocławiu, ma również dom w Krajanowie.

Jest pomysłodawczynią i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Opowiadań, na którym pisarze z różnych stron świata prezentują swoje utwory. Od 2004r. wydarzenie to ma miejsce we Wrocławiu.

W 2010 roku została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

W swoich powieściach i opowiadaniach wykazuje się przede wszystkim wrażliwością na drugiego człowieka, na świat zewnętrzny. Chętnie sięga po mity, nie stroni od metafizyki, ceni formułę przypowieści.

Od 2015 Olga Tokarczuk organizuje w Nowej Rudzie i okolicach Festiwal Góry Literatury przy współudziale Karola Maliszewskiego, Stowarzyszenia Kulturalnego „Góry Babel” oraz Gminy Nowa Ruda. W programie festiwalu znajdują się: akcje edukacyjne, debaty, koncerty, panele, pokazy, spotkania, Noworudzkie Spotkania z Poezją, warsztaty: filmowe, kulinarne, literackie; wystawy.

Książki Tokarczuk zostały przetłumaczone na ponad 30 języków, m.in. angielski, niemiecki, francuski, kataloński i czeski.

Najważniejsze książki w kolejności chronologicznej:

"Podróż ludzi Księgi" - 1993 rok

Ta książka była debiutem literackim Olgi Tokarczuk . Bohaterowie książki wyruszają w pogoń za legendą o tajemniczej Księdze, która ma możliwość, żeby zmienić bieg dziejów. Powieść od początku do końca jest owiana tajemnicą, pełno w niej metafizycznych odniesień, ale przede wszystkim to bardzo wciągająca historia, którą do dziś fani pisarstwa Tokarczuk uwielbiają. "Podróż ludzi Księgi" uzyskała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

"Prawiek i inne czasy" - 1996 rok

Książka o przemijaniu i ludzkim przeznaczeniu. Prawiek to wieś położona w centralnej Polsce. To właśnie w tej miejscowości mieszka kilka rodzin. W każdej z nich znajdują się ludzie walczący o swoją przyszłość i szczęście. Autorka otrzymała za nią nominację do Nagrody Literackiej "Nike" i ostatecznie otrzymała nagrodę czytelników. Powieść przyniosła jej także Paszport "Polityki". "Prawiek i inne czasy" to wielki sukces czytelniczy, który został przetłumaczony na ponad dwadzieścia różnych języków.

"Dom dzienny, dom nocny" - 1998 rok

Przez wielu krytyków ta książka jest nazywana najambitniejszą książką w dorobku Olgi Tokarczuk. Autorka przedstawia w niej wielowymiarowość ludzkiego życia, pokazując je na pograniczu jawy i snu. I choć sama książka ma wydźwięk nieco melancholijny, a niekiedy nawet okrutny, ostatecznie jej finał jest optymistyczny. "Dom dzienny, dom nocny" to pierwsza powieść w Polsce, która została udostępniona w formie elektronicznej.

"Gra na wielu bębenkach" - 2001 rok

"Gra na wielu bębenkach" to zbiór dziewiętnastu opowiadań, który został nominowany do Nagrody Literackiej "Nike". Otrzymał w wówczas nagrodę czytelników. Opowiadania Olgi Tokarczuk to wiele różnych postaci i niezwykłe historie, z których w każdej pojawia się coś niezwykłego, czego czytelnicy zupełnie się nie spodziewają. To prawdziwa uczta dla fanów krótkich form pisarskich, którzy nie lubią skupiać się na długich prozach.

"Bieguni" - 2007 rok

Książka przyniosła Oldze Tokarczuk wiele sławy. To jedna z najszerzej komentowanych powieści ostatnich lat w naszym kraju. Dzięki niej pisarka zdobyła Literacką Nagrodę "Nike". "Bieguni" to wielowątkowa powieść, osadzona w różnych miejscach i czasach. Sama nazwa nawiązuje do sekty prawosławnych starowierców, którzy wierzyli, że grzechom mogą przeciwstawić się jedynie wtedy, gdy pozostają w ruchu. I choć nie jest to powieść podróżnicza, przenosi nas w różne miejsca, stając się jednocześnie metaforą poszukiwania.

"Prowadź swój pług przez kości umarłych" - 2009 rok

Jedna z najpopularniejszych książek Olgi Tokarczuk. Wszystko dlatego, że doczekała się ekranizacji. Na podstawie tej powieści powstał głośny film "Pokot", który wyreżyserowały Agnieszka Holland oraz jej córka Kasia Adamik. Choć książka ukazała się 10 lat temu, dziś jest jeszcze bardziej aktualna. Porusza problematykę ekologii oraz aktywizmu w obronie zwierząt i natury.

"Księgi Jakubowe" - 2014 rok

Głośna książka za którą otrzymała Literacką Nagrodę” NIKE” i która w dużej mierze wpłynęła na to, że pisarka została laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Jest to powieść historyczna, sięgająca czasami do XVIII wieku. Opowiada o Jakubie Franku mistyku żydowskiego pochodzenia, który zamieszkuje na wschodzie Rzeczpospolitej. Ten mistyk, ogłosił się Mesjaszem i dał początek judaistycznej herezji, jaką był frankizm. Ta książka jest bardzo kontrowersyjna, która idealnie wpasowała się w dzisiejsze czasy, przepełnione walką o dobro różnych mniejszości.

Olga Tokarczuk została nagrodzona Nagrodą Nobla "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Ceremonia wręczenia odbyła się 10 grudnia 2019 roku w Sztokholmie. Laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk to piąta polska noblistka w dziedzinie literatury – nagrodę dyplom oraz złoty medal odebrała z rąk króla Karola XVI Gustawa.

Spotkanie DKK - 23.01.2020.

Utworzono dnia 22.01.2020, 12:19

Zegar

Gminna Biblioteka Publiczna w Gródku nad Dunajcem

33-318 Gródek n / D 28

tel 18 4401560

e-mail gbp_grodek@onet.eu

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 49

W poprzednim tygodniu: 131

W tym miesiącu: 418

W poprzednim miesiącu: 699

Wszystkich: 48268